Накопичувальної пенсії вистачить українцям лише на одну виплату – 24 Новини

Накопичувальної пенсії вистачить українцям лише на одну виплату

Незважаючи на опір деяких політиків, а також нерозуміння багатьох громадян, накопичувальна пенсія в Україні все одно буде запроваджена. Якщо зараз її не запровадити, то вже через 15 років багато людей похилого віку залишаться взагалі без пенсії.

Солідарна пенсійна система “житиме” паралельно з накопичувальною, проте її не вистачить навіть, щоби забезпечити елементарне виживання людини. Грошей, накопичених багатьма громадянами на персональних рахунках, може вистачити лише одну виплату.

Приблизно до таких тез можна звести те, що прозвучало під час нещодавнього круглого столу, присвяченого запуску системи накопичувальних пенсій в Україні.

Чому без накопичувальної пенсії ніяк не обійтися?

На сьогодні в Україні налічується майже 11 мільйонів пенсіонерів. При цьому їх утримують 9,7 мільйона громадян, які офіційно працюють. Вже сьогодні, якби не дотації з бюджету, Пенсійний фонд не міг би забезпечити всім пенсіонерам мінімальних виплат. Сьогодні арифметика така: 60% пенсій виплачуються з Пенсійного фонду, 40% – із бюджету. Згодом, через низку демографічних причин, ця проблема лише посилюватиметься. Тому українці, які досягнуть пенсійного віку через 15-20 років, можуть залишитися взагалі без виплат.

Багато молодих українців зараз воліють працювати в тіні, щоби не сплачувати ані податків, ані внесків до Пенсійного фонду. Частково їх можна зрозуміти. Якщо їм постійно твердять, що на пенсію в старості вони можуть не розраховувати, то навіщо їм зараз сплачувати внески до Пенсійного фонду? Те, що солідарна система працює інакше, їм, мабуть, не пояснили.

За солідарної системи нинішні працездатні громадяни утримують покоління своїх батьків, а згодом, коли вони вийдуть на пенсію, їх утримуватимуть їхні діти. Однак ця мотивація – така собі, враховуючи, що ніхто сьогодні не знає, де і в якій країні житиме він сам чи його діти.

Накопичувальної пенсії вистачить українцям лише на одну виплату: “Реалії, до яких треба готуватися“

“Коли я вийшла на ринок праці, я знала, що навіть маючи 5 років страхового стажу, я можу вийти на пенсію у 55 років (тоді було так) і мати пенсію не менше ніж 40% моєї зарплати. Сьогодні на пенсію можна вийти вже у 60 років за умови наявності 35 років повного стажу, і це буде 20% зарплати. Це реалії, до яких треба готуватися”, – каже міністр соцполітики Марина Лазебна.

Тоді була інша демографічна ситуація і не було таких масштабів тіньової зайнятості.

Як працюватиме накопичувальна пенсія?

На персональні накопичувальні рахунки українців відраховуватимуть по 1% від їхньої щомісячної зарплати сам працівник та його роботодавець. При цьому, держава обіцяє, що ні той, ні інший не відчують втрат. Тобто ці відсотки будуть йти за рахунок компенсації із ЄСВ. А це означає, що недоотримає грошей і без того злиденний солідарний Пенсійний фонд.

Внески на накопичувальну пенсію будуть обов’язковими для всіх працюючих громадян віком до 50 років. Ті, хто старший за 50, зможуть обирати, платити чи ні, адже багато накопичити вони вже все одно не встигнуть.

Втім, багато накопичити не встигнуть не лише вони. По-перше, 2% від зарплати – це зовсім небагато. По-друге, у багатьох зарплати (принаймні офіційні) і так жебрацькі. По-третє, доки вони дочекаються пенсії, накопичені гроші знеціняться через інфляцію. Тому залишається відкритим питання: як здійснюватимуться виплати із накопичувального фонду?

Багатьом вистачить грошей лише на одну виплату

В уряді бачать три варіанти виплат накопичувальної пенсії:

  • щомісячно довічно – якщо зарплата була хороша і накопичена велика сума;
  • щомісяця протягом 10 років – якщо зарплата була меншою, але все одно непоганою;
  • одноразова виплата – якщо помісячно платити нічого. У цьому варіанті може бути ще одна причина: людині можуть віддати всі гроші за один раз, якщо їй терміново знадобилося дороге лікування.

“По виплатах ми попрацювали з депутатами і бачимо таку схему. По-перше, мають бути довічні пенсії для тих, у кого хороший накопичувальний рахунок. У кого накопичень недостатньо, можемо пропонувати одноразові виплати. Їх люди мають право використовувати у разі хвороби або іншої критичної ситуації”.

Причому у разі серйозної хвороби людині можуть віддати накопичені нею пенсійні гроші ще до виходу на пенсію. Якщо ж вона їх не встигне одержати, то ці гроші віддадуть її спадкоємцям… Якось так.


ВІД MY.UA


ВІД LUCKYADS


ВІД OBLIVKI

Від Smi.biz


You may also like...

Мы в соц. сетях