Кому потрібна бустерна доза вакцини: епідеміолог назвав визначальні критерії – 24 Новини

Кому потрібна бустерна доза вакцини: епідеміолог назвав визначальні критерії

Майже всі вакцини у світі, які використовуються проти COVID-19, розроблені за принципом прайм-буст вакцинації.

Питання вакцинації від коронавірусу в Україні бустерною дозою сьогодні знаходиться на стадії обговорення. Проте, вже можна стверджувати, що українці, навіть якщо не всі і не одразу, але отримають третє щеплення. Зрештою, принцип вакцинації проти коронавірусу передбачає введення бустерних доз.

Варто зазначити, що бустерна вакцинація – це не ревакцинація, не повторне введення двох доз, а лише додавання третьої для посилення імунної відповіді організму.

Майже всі вакцини у світі, що використовуються проти COVID-19, розроблені за принципом прайм-буст вакцинації. Це означає, що перша доза є “праймером”, який “знайомить” нашу імунну систему з загрозою, а друга, “бустерна”, зміцнює імунну відповідь.

Навіщо потрібна бустерна доза?

Умови “війни” з COVID-19 значно змінилися через появу нових штамів, таких як “Дельта” та “Омікрон”. Ці мутації впливають на зниження епідеміологічної ефективності вакцин. При цьому імуногенна ефективність вакцин, здатність гуморального та клітинного імунітету виробляти антитіла та формувати клітинну пам’ять, яка не дозволяє розвинутись тяжкому перебігу хвороби, зберігаються.

Як відомо, згодом захисний рівень антитіл у вакцинованих знижується приблизно через півроку. У відповідь на це і нові штами, що з’являються, необхідно застосовувати бустерну дозу і це нормальна практика.

Кому потрібна вакцинація?

Об’єктивний критерій: аналіз

Існують критерії, коли потрібно вводити бустерну дозу. Є міжнародний стандарт, який визначає вірус-нейтралізуючий ефект титру антитіл, вироблених вакциною, який прийняла Всесвітня організація охорони здоров’я. Обчислюється він у BAU/ml – “binding antibody units”.

Щоб об’єктивно прийняти рішення про необхідність застосування додаткової бустерної дози, необхідно лабораторно визначити проектуючий титр антитіл (імуноферментним або імунохемілюмінесцентним методом) кількості імуноглобуліну Ig G до S-білка коронавірусу. Тобто визначається не сумарний рівень антитіл, а специфічні субодиниці.

Коли отриманий результат вище 150 BAU/ml – це свідчить про те, що у людини дуже хороший нейтралізуючий ефект титру антитіл. Якщо нижче 150 BAU/ml – 50/50, це є підставою для розгляду питання отримання бустерної дози вакцини. Якщо результати дослідження нижче 80 BAU/ml – це пряме показання для введення бустерної дози вакцини.

Суб’єктивний критерій: час

Оскільки ймовірність того, що вакциновані двома дозами люди масово кинуться в лабораторії визначати рівень вірус-нейтралізуючого ефекту титру антитіл не дуже висока, є загальна рекомендація ввести бустерну дозу через півроку після другого щеплення від коронавірусу.

Важливо

В якості третьої бустерної дози допускається міксування вакцин. Як правило, для бустеру використовуються вакцини мРНК незалежно від того, які вакцини використовувалися при перших двох ін’єкціях.

До речі, ще у вересні цього року уряди Ізраїлю та США, які вже провакцинували переважну більшість свого дорослого населення, ухвалили рішення про щеплення додатковою дозою через масове поширення штаму “Дельта”.

Щодо України, то на сьогодні розглядається введення бустерної дози тільки для імунокомпрометованих осіб: пацієнтів, які отримують гормональну терапію, після трансплантації органів, ВІЛ-інфікованих та інших хворих, у яких через супутні захворювання імунітет дуже знижений.

У МОЗ зазначають, що навіть для цих категорій осіб бустерна вакцинація розпочнеться в Україні не раніше січня 2022 року.


ВІД MY.UA


ВІД LUCKYADS


ВІД OBLIVKI

Від Smi.biz


You may also like...

Мы в соц. сетях