Чому Україні потрібна стратегія зовнішньої політики та якою вона має бути – 24 Новини

Чому Україні потрібна стратегія зовнішньої політики та якою вона має бути

Чи не занадто вдалий жарт прем’єр-міністра Словаччини – «Українське Закарпаття за російську вакцину» – навряд чи міг прозвучати в відношенні, наприклад, Польщі чи Угорщині. Це у черговий раз показує, наскільки скромно оцінюють навіть другорядні країни зовнішньополітичні успіхи України. Причому оцінка – адекватна. Ситуація не покращиться без зовнішньополітичної доктрини України, розробленою виходячи з реалістичного розуміння сучасного контексту.

Американський економіст Альберт Хіршман у книзі «Пристрасті та інтереси» розкрив секрет економічного поняття «інтереси». Як виявилося, цим евфемізмом прикривається такий простий людський афект, як «жадібність». Оскільки у колишні століття у середовищі аристократів та буржуа, які перебували під тиском християнської культури, що намагалася у той час викорінити користолюбство, було непристойно бути жадібним, терміну знайшли на заміну інше належне слово – «інтереси». Це поняття дожило до нашого часу. І коли ми розглядаємо якийсь зовнішньополітичний кейс, наприклад, як США захищають свої інтереси у Європі з питання «Північного потоку-2», то у перекладі з політкоректного мови на звичайну, це означає наступне:

  • США незадоволені тим, що на німців у торгівлі газом хочуть заробляти росіяни, а не американці;
  • США хочуть стати цьому на заваді, щоб самим заробляти гроші на німецькому газовому ринку, реалізовуючи, таким чином, свої інтереси;
  • США попутно не проти дотримати інтереси своїх антиросійських союзників – Польщі, країн Балтії та України.

Уявлення про міжнародну політику України відразу зміниться, коли ми замість слова «інтереси» інших держав, як би «про себе» будемо вимовляти слово «жадібність». Що тепер буде означати, наприклад, фраза «ЄС має в Україні інтереси»? Буде воно означати, що ЄС хоче заробляти в Україні гроші та спробує, у силу цього, перешкодити іншим це робити. Не варто ставитися через це до ЄС з осудженням – світом правлять «інтереси». Швидше, нам потрібно самих себе засуджувати за те, що поки не кращим чином просуваємо інтереси України.

Роботи людей, від експертизи яких залежить прийняття важливих зовнішньополітичних рішень, часто рясніють відвертими зізнаннями. На думку таких вчених, міжнародна політика насправді складається з такого роду неявних переваг й домовленостей. І, навпаки, декларована публічна міжнародна політика є тільки її прикриття. Розуміння цього факту і забезпечує успіх або неуспіх тієї чи іншої дипломатії. І це, перш за все, необхідно розуміти для вироблення майбутньої зовнішньополітичної доктрини України.


ВІД MY.UA


ВІД LUCKYADS


ВІД OBLIVKI

Від Smi.biz


You may also like...

Мы в соц. сетях